• Aktuality
  • /
  • 09.04.2024

MNOZÍ Z NÁS NEVÍ… CO JE Nordenskiöldsloppet

Míra Motejzík, sportovec s hendikepem, který vyzval své kamarády a známé k pomoci „kolegovi ve zbrani“ Jakubu Meixnerovi, už ví o tomto závodě své. Na vlastní kůži zažil 7. ročník Nordenskiöldsloppet, který se konal 23. - 24. 3. 2024.

Trať o délce 220 km vede nedotčenou divočinou severně od polárního kruhu a vede po historické trase z roku 1884. Tehdy polárník Adolf Erik Nordenskiöld závod uspořádal jen proto, aby dokázal, že členové jeho expedic zvládnou během krátké doby ujet na běžkách dlouhé vzdálenosti. (Jen pro zajímavost - vítězem 1. ročníku v roce 1884 se stal Pavva Lasse Nilsson Tuorda v čase 21 hodin a 22 minut). Letošní ročník dokončil jako 1. amputovaný závodník na světě Miroslav Motejzík ve skvělém čase 18:55:47 a závod dokončil na 170 místě ze všech 585 přihlášených (v kategorii mužů skončil na 141. místě). Tento výkon bude zapsán v Guinnessově knize rekordů. Tolik z tiskové zprávy.  

Jsem hobby sportovec a bylo by mi líto nepodělit se o Mírovy pocity, jejichž popis jsem chtěla pro dnešní uspěchanou dobu hodně zkrátit, ale nedalo se. Čte se to jako detektivka. Přeji inspirativní počtení😉. Bára Hrubá  

„Byl to masakr😅. Trať velmi často připomínala freeridové běžkování. Jedna stopa tam a jedna zpátky, ale protože byly zaváté, závodníci si projeli vlastní v prostředku. Malé odskočení k organizátorům: Byli neskutečně skvělí, příjemní ochotní. Se stopami se nedalo nic moc dělat, protože většinu závodu lehce sněžilo a mimo lesy foukal vítr.

Začal jsem velmi pokorně a hledal ideální tempo. Naplánoval jsem si zastávku na každé občerstvovačce, ale že na každou přijedu hladový, jsem fakt nečekal. Připomínalo to obžerství. Navíc jsem i hodně pil, což si vyžádalo sedm povinných zastávek k vytvoření žlutých obrázků do bílého sněhu. Přenastavil jsem hlavu a místo 220 km jsem jel 19 časovek (6 -15 km dlouhých), prostě od jídla k jídlu😂, které bylo skvělé.😋 U menu evidentně někdo přemýšlel, protože byly gely, sladké pečivo, slané tousty, banány, několik teplých nápojů a na dvou stanicích teplý vývar a těstoviny, vše dobře stravitelné.

Skvěle mi utekl úsek mezi 60.-80. km, protože jsme ho prokecali s českým ultramaratoncem Jakubem Z.. Nakonec nás rozdělila občerstvovačka, hlad je hlad.😀 Nijak zvlášť mi to nevadilo, protože jsem ho na dalším úseku časovky dojel, a jel si vlastní tempo, které bylo rychlejší. V podstatě jsem se za nikým nevyvážel, protože jsem to celé jel soupaž. Většina závodníků kromě elity jela „střídák". Dvakrát jsem předjížděl skupinku 7 - 8 chlapů, kterou táhla v obou případech žena. Skandinávští rytíři mě trochu zklamali.😀

Spočítal jsem si, že bych na 159. km měl být mezi 18:30 - 19:00, takže jsem neztrácel čas a risknul to bez čelovky. Počítání je při dlouhých závodech má oblíbená činnost a když to nevychází, přepočítám to jako navigace.😀 K tomu se soustředím na techniku a sem tam se rozhlédnu po okolí. Pro hlavu je důležité nějaké zaměstnání, aby nepropadala trudomyslnosti. Na 159. km jsem byl 10 minut před večerní sedmou, výpočet mi vyšel. Bylo šero, ale svítil měsíc, tak jsem jel ještě pár km bez světla. Nicméně už to nebylo na brýle, takže jsem jel až do konce bez nich, což nebylo při lehkém sněžení příjemné. V podstatě od 160. km jsem začal závodit z časem, kdy jsem se chtěl posunout pod celkový čas 19:30, pak 19:20. Čas 19:10 už jsem bral všemi deseti, ale když jsem se 10 km před cílem pohyboval těsně nad 19:00, zapnul jsem turbo robota a nekoukal napravo-nalevo.

Cítil jsem se silný a už od 160. km jsem kosil jednoho závodníka za druhým. Byla to brutální jízda, jako kdybych jel hladkou desítku. Pouze ve sjezdech jsem byl velmi opatrný. Trať byla sice dobře značená, ale sjezdy v lese, po tmě, samá otáčka, úzce vyšoupáno na led nebo „hlubočan" byly hodně nepříjemné. Věděl jsem, že konec je rovina a těšil se na ni. Poslední 4 km ve městě a na stadionu (rozuměj na jezeře) byly skoro sprint. Výsledný čas už znáte.👌🏻 Celé to bylo bez pádu, uf.😀 Když mě však v cíli doslova vyndali z lyží, nemohl jsem udělat krok a málem jsem skončil na kolenou.😅   

Poprvé za 15 let na protéze jsem ji měl tak dlouho v zátěži, aniž bych ji 20 a půl hodiny sundal. Je to pro mne další mezník a zkušenost, jak pracovat s bolestí a přetížením. Další výzva byla sprcha na jedné noze, ale nakonec jsem i to dal a pokusil usnout. Těší mě, že mě po závodě bolí nejvíce nohy, protože to svědčí o dobré technice soupaže, kdy ruce jsou v tom řetězci pohybů už jen takový bonus.

Tento závod byl jisto jistě mým nekrásnějším a nejnáročnějším běžkařským zážitkem. Pořadatelé připravili skvělé podmínky na švédských pláních, jezerech a kopcích a třešničkou na dortu byly nádherně osvícené noční občestvovačky, kdy cca 100 m před zastávkou byly značeny zapálenými vaničkami s olejem. Obzvláště na jezerech to působilo nádherně až kouzelně. V podstatě k dokonalosti mi chyběly jen větší košíčky na hůlkách, ale to už je jen detail.

I přes všechno krásné, nemám v plánu se sem na závod vracet a na pár let si dám od dlouhých laufů pauzu, výjimka může být víkendový závod v Rakousku. V životě je spoustu důležitějších věcí.

Jednou u nich je aktuálně podpora malého Jakuba. Zavázal jsem se dát za každý ujetý kilometr 10,-korun do jeho sbírky na nákup trupového korzetu a ortéz na nohy. V případě úspěchu (čas pod 20 hodin) jsem měl v myšlenkách zdvojnásobení mého závazku, ale nechtěl jsem být velkohubý. Nevěděl jsem, co mě na trati čeká. Teď mohu svobodně říci: "Mám radost a podělím se o ni!" Poslal jsem částku 4.400,- korun a splnil svůj slib. I mně bylo v životě mockrát pomoženo a rád tuto službu vrátím. Děkuji mnohokrát těm, kteří mou výzvu vyslyšeli a Jakubovi také přispěli!

Na závěr bych chtěl poděkovat i všem podporovatelům, fanouškům, přátelům a kamarádům, všem pomocníkům a sponzorům podílejícím se na tomto unikátním projektu i ostatním přihlížejícím. Velmi si toho vážím.
DĚKUJI Míra

PS: Věřil jsem, že je to možné, proto jsem to zkusil. Po sobotních 19 hod na běžkách jsem strávil od pondělních 6:00 24 hodin v autě a přesunul se z Jokkmokku do Trelleborgu na ranní trajekt, kde právě odpočívám. Byl to trochu jiný výstup z komfortní zóny a autem překonaných 1.700 km je další posunutá vlastní hranice. To vše při dodržování rychlostních limitů, protože pokutu bych tady fakt platit nechtěl. Spal jsem 3x po 1 hodine a teď se na nějaký čas odpojím. Hrozilo by, že sem začnu dávat fotografie jídla😄."