Naše občanské sdružení Klub Krteček patří pod Asociaci rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v České republice. Všichni se společně snažíme, aby nám dohromady bylo co nejlépe, abychom se něco naučili, abychom se pobavili a abychom si pomohli v situacích, kdy si nevíme rady.
Původně dobrovolné seskupení rodin s dětmi se zdravotním postižením se časem rozrůstalo (v počátcích vzniku našeho občanského sdružení tvořila členská základna 5 rodin, v současné době je jich cca 50!) a tak bylo třeba naši práci profesionalizovat – založili jsme Klub Krteček. Cíleně se věnujeme sociálnímu poradenství, poradenství speciálního pedagoga, vzdělávání dětí, jejich integraci a předcházení sociálnímu vyloučení dětí i celých rodin. Naším posláním je podporovat a provázet rodiny s dětmi se zdravotním postižením od nejranějšího věku dítěte až do jeho dospělosti při začleňování do běžného způsobu života. Orientujeme se nejen na malé děti, ale i na lidi v produktivním věku s mentálním postižením v celém regionu Písecka.
Důvody vzniku Klubu Krteček byly:
Klub Krteček Písek obdržel v loňském roce dotaci od Města Písku na zrekonstruování prostor a díky tomu jsme získali po pěti letech činnosti důstojné prostory pro naši náročnou a důležitou činnost. Děti mají k dispozici prosvětlenou hernu s adekvátním vybavením a pomůckami, které potřebují pro svůj specifický vývoj.
Dalším krokem v našich plánech je zrekonstruování zahrady, kde stávající houpačka a kolotoč nevyhovují požadavkům z hlediska bezpečnosti ani přístupnosti pro děti s různými typy postižení. V této souvislosti je třeba dodat, že Klub Krteček klade důraz na integraci dětí zdravých i dětí se zdravotním postižením a zahrada i naše mikroškolka a volnočasové aktivity jsou přístupné i dětem zdravým.
Průběh projektu rekonstrukce zahrady:
1. zarovnání a úprava terénu
2. vybudování hřiště pro větší děti
3. zpevnění povrchu pro hřiště malých dětí
4. vybudování dráhy pro tricykly – zpevněný povrch, na kterém mohou děti jezdit na tricyklech,odstrkovadlech, kolech apod., dále bude sloužit k nácviku jízdy na invalidním vozíku a chůze s pomůckami
5. vybudování rehabilitačního chodníčku - chodníček je zařízení, které imituje různé druhy povrchů, se kterými se setkáváme v běžném životě, jak je tráva, kamenité cesty, písek apod., ale je zde také pohyblivý písek, kde se děti učí získat rovnováhu
6. vybavení herními prvky – např. domek se žebříkem, skluzavka s nájezdovými rampami, rehabilitační prolézačky, houpačky, překážková dráha apod.