Víme všichni, jak je řeč důležitá pro život každého jednotlivce. Avšak jak deprimující musí být, když člověk chce něco říci a nemůže, protože po úrazu nebo mozkové příhodě tuhle schopnost ztratil, si většina z nás neumí představit.
Na neurochirurgickém oddělení Fakultní nemocnice v Plzni se léčí pacienti s úrazy, po dopravních nehodách, s cévními, nádorovými či zánětlivými onemocněními lebky, mozku, páteře a míchy, periferních nervů , stejně tak s vývojovými vadami lebky a mozku.
Postihne – li zmiňované onemocnění oblast, která odpovídá za řeč, mají pacienti významné poruchy komunikace a může dojít i k úplné ztrátě řeči. V takovémto případě jsou odkázáni na logopedickou péči, která je jim na neurochirurgickém oddělení poskytována již v raném stádiu onemocnění.
Mnohdy jsou nemocní dočasně odkázáni na neslovní komunikaci, která má stejně velkou důležitost jako komunikace slovní. K záznamu verbální komunikace dobře slouží diktafon nebo magnetofonový záznam, ale co v případě, kdy chceme uchovat obsah sdělení neverbální cestou? V takovémto případě je nezbytný videozáznam nemocného, třeba i velmi krátký, který lze pak velmi dobře terapeuticky využít pro další práci, pro motivaci pacienta. Při rehabilitaci řeči jako takové poslouží videozáznam i jako dokument, svědčící o tom, že pacient má dobře zachované porozumění a snahu o domluvu, že chápe, i když není schopen slovně reagovat. Videozáznam rovněž umožní individuální přístup ke každému nemocnému, protože lze zprostředkovat prostřednictvím videozáznamu kontakt s věcmi, osobami a prostředím, které jsou mu blízké.
Kontaktní osoba:
Mgr. Ivana Herejková
377 104 416