Žloutenka u nemocných novorozenců může být velice nebezpečná pro vyvíjející se mozek dítěte. U donošených i nedonošených novorozenců vzniká nadbytek barviva(tzv.bilirubin), které je zodpovědné za žluté zbarvení kůže a sliznic.
U nemocných novorozenců se bilirubin hromadí v krvi a při dosažení určité hladiny přestupuje z krve do mozkových buněk, které může závažně poškodit. U velmi vysokých hladin je nutné provést tzv. výměnu krve, kdy se postupně nahrazuje krev pacienta krví dárce. Tato výměna však má svá rizika. Za bezrizikovou léčbu se považuje účinná metoda, tzv.fototerapie.(metoda je založena na principu působení světla přesně definované vlnové délky -tzv.modré světlo,o kterém je známo, že způsobuje rozklad bilirubinu na produkty,které jsou rozpustné ve vodě a tak jsou dobře vylučovány z těla močí). Existují přístroje, které jsou zavěšeny nad postýlkou,vysílají modré světlo.Jsou běžně používané na všech novorozeneckých odděleních.Těmito přístroji se omezuje působení světla pouze na 1 polovinu povrchu těla, a proto se musí nemocný novorozenec pravidelně polohovat na bříško a záda.Druhou nevýhodou je, že výbojky, jež jsou používány u těchto přístrojů, mohou ozařovaného novorozence přehřívat. Proto byly vyvinuty speciální podložky, které vyzařují světlo o potřebné vlnové délce a nemají tepelné účinky, mohou se přikládat přímo na tělo nemocného novorozence a hlavně se mohou kombinovat s výše uvedenými výbojkami.Kombinací obou metod se dosahuje významně vyšší intenzity rozpadu bilirubinu v krvi při snížení vedlejších účinků klasické fototerapie. Výsledkem je účinnější a šetrnější léčení.
Na závěr několik čísel: ročně na odd.intenzivní péči pro novorozence FN HK léčeno okolo 600 nemocných novorozenců.Fototerapii jsou nuceni použít u 50-100 novorozenců,kdy délka léčby je různá, někdy stačí 24 hodin, jindy trvá nutná léčba i více než týden.